EHM 1. Oryantasyon Etkinliği

Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (EHM) Bölümünde okula yeni kayıt yaptıran öğrenciler için oryantasyon etkinliği düzenlendi. EHM Öğrenci Temsilciliği tarafından düzenlenenetkinliğe Elektronik  Haberleşme ve İnovasyon Kulübü, SDÜ IEEE ve EMO-Genç te destek verdi. Ayrıca bu oryantasyon EHM’de öğrenciler tarafında düzenlenen ilk oryantasyon olma özelliğini taşıyor.

4. sınıf temsilcilerinden Ayşe Koçak’ın sunucu olduğu etkinlikte ilk sunumu EHM Temsilcisi olarak ben yaptım. 1. sınıf arkadaşlara mesleki ve kişisel olarak nasıl geliştirebileceklerini edinmiş olduğum acizane tecrübelerden daha çok bir Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olan Coşkun Taşdemirin Elektronik Mühendisliği Öğrencilerine tabsiyelerim adlı eserinden yararlandım. Daha sonra Erasmus hakkındaki sunumu son sunum olarak arkadaşları bilgilendirerek tecrübelerimi aktardım.

 

İkinci olarak 4. sınıf temsilcilerinden Birol Kaplan Arkadaşım staj hakkında bilgilendirdi.

Aşye Koçak Arkadaşım ise başta Dekan Hocamız olmak üzere bütün hocalarımızın üzerinde çok durduğu TÜBİTAK 2209 hakkındaki sunumunu yaptı. Proje nedir? Nasıl hazırlanır? gibi merak edilen sorularında cevabını verdi.

Ayrıca etkinliğe SDÜ-IEEE Başkanı Duygu Sümengen, El-Hab ve İnovasyon Kulübü Başkanı Burak Uğur Yalınkılıç da kulüplerini tanıttılar.

Bölümümüzdeki sinerjinin yayılması için yapılan bu etkinliğin olumlu  etkilerini ilerleryen günlerde göreceğimizi umut ediyorum.

Sağlıcakla kalın…

AKS

___________________________________________________________________________

Önemli Etkinlik Dökümanları

Bir Elektronik Mühendisinden Tavsiyeler (Tıkla)

Etkinlik Sunumları (Tıkla)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Bir ODTÜ EEM Tavsiyeleri:

Ben 2002 ODTÜ EE Müh. mezunuyum bitirdiğimde ortalamam cok parlak değildi ama zaten ortalama gercekten isini bilen bir isveren icin cok sey ifade etmiyor, askeri bir elektronik üretim kuruluşunda işe başladım, halen devam ediyorum ve yakında askerim umarım. Kendi dneyimlerimden ve arkadaslarımla olan sohbetlerden bu 4 senede neler öğrendim biliyor musunuz, aldığım bazı dersleri yazmak isterim:

1. İngilizce bilmiyorsan, hemen ÖĞREN! ankarada isen ODTÜ’nün İngilizce kurslarına katıl gerisini salla Yoksa 500-600 YTL lik işlere talim edersin.
2. Araştırma yapmayı öğren (netten, kütüphaneden vb) bir yaşam biçimi olsun senin için, herhangi bir konu hakkında 1 günde ortalamanın üstünde içeriğe sahip bir rapor hazırlayabil.
3. Kendini küçümseme, iyi olduğun bir alanda her şey hakkında bir fikrin olsun. bilmdeiğin konuları da en azından duymuş ol. sürekli araştır, chat yapacağına internette dolaş, TI, NI, IBM, Sun vb. gibi büyük kuruluşların sitelerine gir gez. öğren OKU!
4. Emin olmasan da bir sana bir soru sorduğunda kendinden emin bir şekilde bildiklerini söyle ama “bilemiycem” “emin degilim” vb cümleler kurma bile.
5. Kendini ağırdan sat. Ne biliyorsan göster, mütevazilik yapma.
6. Sen EE mühendisisin bu dünyada senin yapabileceğin şeyler inan çok ama çok fazla, o yüzden her fırsatı değerlenndir, statik hayata geçmeden önce (evlenmeden, ortalama üstü rahat bir hayat edinmeden önce) arkadaşlarınla birleş projeler yapın, bir ürün çıkarmaya çalışın…
7. İş beğenmemezlik yapma, 1 ay olsa da geçici olsa da işe gir çık. İşe girer girmez kendini taksitle vb. bağlama.
8. Patronlara prim verme, istediğin ücret, şart sağlanmıyorsa ayrılmayı göze al zira adam senin gibisini bulamayacağını düşünmez, herkesten vazgecilir.
9. Her fırsatta bir ortama gir, kurs seminer, vb katıl, insanlarla tanış, evde oturup karpuz büyütürsen iş miş bulamazsın.
10. Okulu bitirmediysen daha en kısa sürede (6-7ay önce) KPSS, KPDS, LES ne varsa gir girdiğin sınavları CV ne yaz. sınavlara çalış!
11. Nerdeyse unutyordum ama çok önemli, İngilizce ve Türkçe bir CV hazırla, CV2ne bildiğin ve bilme ihtimalin olan herşeyi yaz.
12. Okul bitince Ankarada ODTÜ’de master yapmaya kas, sadece ortalamana ve LES sonucuna bakarlar + iyi dereceede ingilzce bilmelisin mastera herkes girebilir. Yüksek lisans yap boş oturacağına.
13. 10-12ay iş bulamazsan masteri DONDURUP askere git kısa dönem yap (yedek subay maaşına kanma daha fazlasını kazanabilirsin) hemen dön ve iş ara
14. Kendine güven, Sen bir EE mühendisisin, teknisyen değilsin!
15. Bayan olmak her zaman avantajdır bizim sektörde zira oldukça sınırlı sayıdasınız, kıymetinizi bilin.

Kaynak : donanimhaber.com~

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Fotoğraflar

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s